Latvieši vēstures likteņdzirnās: OIF (Operation Iraqi Freedom)

Kopējais lapas skatījumu skaits

otrdiena, 2010. gada 5. janvāris

OIF (Operation Iraqi Freedom)2003.gada aprīlī, atsaucoties koalīcijas valstu aicinājumam citām valstīm piedalīties miera stabilizēšanā un demokrātiskās iekārtas atjaunošanā Irākā, Latvijas Republikas Saeima pieņēma lēmumu par Latvijas karavīru nosūtīšanu dalībai Koalīcijas spēku vadītā operācija Irākā (OIF - Operation Iraqi Freedom).Tā paša gada maijā, LATBAT (Sauszemes spēku 1.kājnieku bataljons) sagatavoja un nosūtīja pirmos 36 apgādes nodrošinājuma vada karavīrus (Cargo team), kuri sākotnēji ieradās Kuveitā, lai veiktu aklimatizāciju un apmācību, un vēlāk šie karavīri pildīja miera uzturēšanas misijas uzdevumus Irākā, ASV gaisa spēku bāzē Kirkūkas pilsētā, palīdzot ASV gaisa spēkiem pieņemt un nosūtīt humanitārās kravas.

Paralēli tam, tika uzsākta vienas kājnieku rotas komplektēšana un apmācība miera uzturēšanas misijai Irākā. 2003.gada augustā, LATBAT 1.kājnieku rota (OIF-1), 98 karavīru sastāvā devās uz Kuveitu un vēlāk uz Irāku, kur iekļāvās Multi-nacionālās divīzijas Dienvidi-Centrs (MNS CS - Multinational Division South-Center), Polijas vadītās 1.kaujas grupas (1st Battle Group) sastāvā.Pirmās ugunskristības rota piedzīvoja 2003.gada 9.septembrī, kad 1.vads, veicot mobilā kontrolpunkta uzdevumu Al Hillas apkārtnē tika apšaudīts no vieglajiem strēlnieku ieročiem. Karavīri atklāja pretuguni uzbrucēju virzienā un atvairīja uzbrukumu. Sadursmē tika bojātas divas vada automašīnas. Cietušo karavīru vidū nebija.

2006. gadā Latvijas NBS NMN skolā tika īstenota Irākas NMN speciālistu apmācība.

Pēdējā kājnieku rota 121 karavīra sastāvā Latvijā atgriezās 2007.gada 19.jūnijā. Irākā līdz 2008.gada 7.novembrim vēl palika Latvijas virsnieki, kas risināja jautājumus par kontingenta materiāltehnisko līdzekļu transportēšanu mājup.

2008.gada 7.novembrī Latvija pārtrauca starptautisko miera uzturēšanas operāciju Irākā.

Starptautiskajā operācijā Irākā kopš tās sākuma ir piedalījušies 1158 Latvijas NBS karavīru.

Sešu gadu laikā starptautiskajā operācijā krita trīs Nacionālo bruņoto spēku karavīri. 2004.gada 8.jūnijā sprādzienā Vāsitas provincē netālu no Suvārijas nogalināti seši koalīcijas spēku karavīri, starp kuriem bija arī Latvijas nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālists virsleitnants Olafs Baumanis, bet 2006.gada 27.decembrī nemiernieku uzstādīta spridzekļa eksplozijā netālu no Divānijas krita divi karavīri - dižkareivji Gints Bleija un Vitālijs Vasiļjevs.

Dažāda smaguma ievainojumus Irākā guvuši pieci Latvijas karavīri.

Multinational Division South-Center.

Multinational Division South-Center jeb MNS CS -2003. gada augustā, kad Polija pārņēma atbildības rajonu Irākas centrālajā un dienvidu daļā, kur tika izveidota daudznacionālā divīzija Centrs Dienvidi (MND CS), Latvija uz MND CS atbildības rajonu (AR) nosūtīja kājnieku rotu un štāba virsniekus.

Multinational Division South-Center uzšuves.


Multinational Division South-Center uzšuve.Šo uzšuvi nesāja Latvijas kontingenta OIF-1 un OIF-2 personālsastāvs.


Multinational Division South-Center camp Bravo (Al-Hillah)uzšuve. Šo uzšuvi nesāja Latvijas kontingenta OIF-1 un OIF-2 personālsastāvs,kopā ar Multinational Division South-Center uzšuvi.

Multinational Division South-Center apbalvojumi.


Multinational Division South-Center medaļas averss un reverss. Par otro un trešo misiju divizījas sastāvā piešķira medaļu ar misijas numuru uz lentītes.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru