Latvieši vēstures likteņdzirnās: 10/28/09

Kopējais lapas skatījumu skaits

trešdiena, 2009. gada 28. oktobris

SzS 1.kājnieku bataljons

Sauszemes spēku 1.kājnieku bataljons (LATBAT) dibināts 1992.gada 30.aprīli, kad ar LR Aizsardzības ministra pavēli Nr.74 tika izveidots Izlūkdesanta bataljons.

Mainoties bataljona uzdevumiem un struktūrai, 1998.gadā tā nosaukums tika mainīts uz Izlūkdesanta/Latvijas miera uzturēšanas spēku bataljonu (IDB/LATBAT), bet 2000.gada 17.oktobrī tika izveidots Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku 1.kājnieku bataljons (LATBAT). Tas tika veidots uz Izlūkdesanta bataljona bāzes, tam pievienojoties Baltijas bataljona (BALTBAT) Latvijas kontingenta karavīriem. Jaunā vienība pārmantoja abu priekšteču vēsturi un tradīcijas.

Bataljona devīze
“Primus inter pares” - Pirmie starp līdzīgiem

Berete un tās kokarde

Sauszemes Spēku 1.kājnieku bataljona kokarde ir paredzēta nēsāšanai pie melnas beretes, tās priekšpusē pa kreisi no centra.Kokardes pamatni veido gredzens. Kokarde izgatavota no tumša sudraba vai melhiora, ar ēnojumiem.
Gredzena ārējais diametrs – 50 mm. Gredzena iekšējais diametrs - 38 mm. Gredzena platums 6 mm. Uz gredzena ir simetriski izvietotas 12 ozola lapas. Uz gredzena, ar smaili uz augšu ir novietots zobens. Zobena garums – 57 mm. Asmens platums – 6 mm. Gredzena iekšējā laukuma augšējā daļā uz zobena smailes ir novietotas trīs zvaigznes. Zvaigznes izmērs starp diviem stariem – 10 mm. Uz zobena asmens pie spala, gredzena iekšējā laukuma apakšējā daļā ir novietota "akas" zīme. "Akas" zīmes malas garums – 15 mm, platums – 2 mm. "Akas" zīmes iekšpusē uz zobena asmens ir novietots romiešu cipars "I". Cipara garums – 5 mm, platums – 1 mm.
Kokardes skici veidoja seržants Raivis Balinskis.Instruktoru atšķirības zīme

Ar 2005. gadu SzS 1.kājnieku bataljona virsseržants ieviesa 1.kājnieku bataljonā instruktora zīmi. Latvijas karoga krāsas (bordo), apaļas formas apšutu zīmi, kura tika valkāta zem 1.kājnieku bataljona kokardes.Šo zīmi ir tiesīgi nēsāt instuktori un grupas komandieri kuriem pakļautībā ir nemazāk kā 4. karavīri pakļautībā. Vēlāk šo atšķirības zīmi pārņēma arī 2.kājnieku bataljons.1.kājnieku bataljonā šī atšķirības zīme tika pasūtīta centralizēti.

Krūšu zīme

Izliekta nozīmes pamatne zaļā krāsā no kapara vai tombaka, stari reljefā - stilizēta saule simbolizē mūžību (50mm). Centrālajā daļā izvietots uz augšu vērsts zobens no melhiora vai sudraba - simbolizējošs gatavību cīņai, uz zobena "Akas zīmē" romiešu I norāda vienības numuru.
Ozollapu vainags reljefā no melhiora vai sudraba - simbolizējošs spēku un izturību. Uz zobena smailes ozollapu vainaga iekšējā, augšējā daļā izvietotas trīs zvaigznes reljefā no tombaka, zelta krāsā - simbolizējošs brīvību. "Krūšu nozīme" izliekta 7mm no vidus uz priekšu. Aizmugurē pielodējama skrūve nozīmes piestiprināšanai. "Krūšu zīmes" nēsāšanas tiesības piešķir par priekšzīmīgu dienestu un īpašiem nopelniem SzS 1.kājnieku bataljona labā. Tiesības piešķirt "Krūšu zīmi" ir SzS 1.kājnieku bataljona komandierim. Tiesības nēsāt "Krūšu zīmi" apstiprina apliecība ar attiecīgo krūšu zīmes numuru. Apliecību paraksta SzS 1.kājnieku bataljona komandieris, tā tiek reģistrēta īpašā grāmatā, kas tiek glabāta personāldaļā. "Krūšu zīmes" nēsāšanas tiesības piešķir SzS 1.kājnieku bataljona karavīriem, kuri nodienējuši ne mazāk kā gadu SzS 1. kājnieku bataljonā, nav sodīti disciplināri 1 gadu.
SzS 1.kājnieku bataljona krūšu zīmes skici veidoja seržants Raivis Balinskis.SzS 1.kājnieku bataljona komandierim "Krūšu zīme" piešķirama pēc apstiprināšanas amatā.

"Krūšu zīmes" nēsāšanas tiesības var piešķir arī:

NBS karavīriem, Aizsardzības struktūruamatpersonām un civilpersonām;
Ārvalstu karavīriem, valsts iestāžu amatpersonām un civilpersonām par nopelniem SzS 1.kājnieku bataljona stiprināšanā, prestiža celšanā un sniegto palīdzību SzS 1. kājnieku bataljona karavīriem.
Virsnieki un virsdienesta karavīri zaudē tiesības nēsāt "Krūšu zīmi", ja viņi atvaļināti no dienesta pēc tiesas sprieduma vai disciplīnas pārkāpumu dēļ.
"Krūšu zīme" tiek nēsāta pie parādes, svētku un ikdienas formas tērpa. Pie ikdienas formas tērpa tās nēsāšana nav obligāta. Tiesības to nēsāt saglabājas arī pēc izstāšanās no NBS. Miniatūrā izgatavotā "Krūšu zīme" nēsājama pie civilā apģērba. "Krūšu zīmi" pasniedz svinīgos apstākļos. Par tiesību zaudēšanu nēsāt "Krūšu zīmi" tiek paziņots ierindas priekšā. "Krūšu zīmi" var piešķirt tikai vienu reizi. "Krūšu zīmes" pasūtīšanas un realizēšanas tiesības ir tikai SzS 1.kājnieku bataljonam. Miniatūrā izgatavotās krūšu zīmes tiek pasūtītas par personīgajiem līdzekļiem.

Ikdienas formas piedurknes uzšuve

Piedurknes uzšuve tiek izgatavota vairoga formā no tumši zaļa, blīva auduma. Vairoga malas ir apšūtas ar sudraba diegu, veidojot sudraba malu. Vairoga augstums – 100 mm, platums – 70 mm. Augšējā mala noapaļota.Piedurknes uzšuves augšējā malā ar sudraba diegu ir izšūts
uzraksts "LATBAT". Burta augstums - 11 mm, platums - 10 mm. Zem uzraksta, uzšuves vidū ir izšūts sudraba krāsas zobens ar melnu diegu veidotajiem ēnojumiem. Zobena smaile ir vērsta uz augšu. Zobena garums 78mm. Asmens platums - 7 mm. Uz zobena asmens pie spala ir izšūts sudraba krāsas rombs. Romba malas garums - 10 mm. Romba vidū ir izšūts melnas krāsas romiešu cipars "I". Cipara augstums - 7mm, platums - 1mm. Balstoties uz zobena asmens augšējās daļas, ir izšūtas trīs zelta krāsas zvaigznes. Zvaigznes izmērs starp diviem stariem - 15mm. Sākoties no romba apakšas un virzienā uz uzšuves malām un uz augšu, ir izšūtas divas, gaiši zaļas krāsas ozola lapu virtenes. Virtenes beidzas augšējās zvaigznes platāko staru līmenī.SzS 1.kājnieku bataljona ikdienas formas uzšuves elektronisko metu veidoja seržants Raivis Balinskis.


Attēlā eksperementālā 1. kājnieku bataljona uzšuve. Virs LATBAT tuksneša lauku formas uzšuves bataljona devīze latiniski - "Primus inter pares".
Lauku formas piedurknes uzšuve

Piedurknes uzšuve tiek izgatavota vairoga formā no tumši zaļa, blīva auduma. Vairoga malas ir apšūtas ar melnu diegu, veidojot melnu malu. Vairoga augstums – 100 mm, platums – 70 mm. Augšējā mala noapaļota.
Piedurknes uzšuves augšējā malā ar melnu diegu ir izšūts
uzraksts "LATBAT". Burta augstums 11 mm, platums – 10 mm. Zem uzraksta, uzšuves vidū ir izšūts pelēkas krāsa zobens ar melnu diegu veidotajiem ēnojumiem. Zobena smaile ir vērsta uz augšu. Zobena garums – 78 mm. Asmens platums – 7 mm. Uz zobena asmens pie spala ir izšūts pelēkas krāsa rombs.
LATBAT lauku formas izšūto uzšuvju varianti.
Romba malas garums – 10 mm. Romba vidū ir izšūts melnas krāsa romiešu cipars "I". Cipara augstums – 7 mm, platums – 1 mm. Balstoties uz zobena asmens augšējās daļas, ir izšūtas trīs brūnas krāsa zvaigznes. Zvaigznes izmērs starp diviem stariem – 15 mm. Sākoties no romba apakšas un virzienā uz uzšuves malām un uz augšu, ir izšūtas divas, gaiši zaļas krāsa ozola lapu virtenes. Virtenes beidzas augšējās zvaigznes platāko staru līmenī. 1.kājnieku bataljona lauku formas uzšuves elektronisko metu veidoja seržants Raivis Balinskis.
LATBAT tuksneša lauku formas,izšuto uzšuvju varianti.
Karogs
Karoga konceptuālas idejas autors 1.kājnieku bataljona štāba priekšnieks pulkvežleitnants Bezzubovs, elektroniskā meta autors seržants Raivis Balinskis.
Karogu bataljonam kā dāvanu pasniedza Rīgas domes deputāts rezerves pulkvedis Juris Dalbiņš.

Karoga izmēri ir 1,80 m : 1,20 m
Karoga labā puse izgatavota no egļu zaļas krāsas zīda tafta - izšūta.
Karoga kreisā puse no ziloņkaula krāsas zīda tafta – izšūta.
Karoga labajā pusē vidū uz egļu zaļa fona ir attēlota Sauszemes Spēku zīme. Virs tās vienības nosaukuma pirmā daļa – "SAUSZEMES SPĒKU", un zem šīs zīmes – otrā daļa "1. KĀJNIEKU BATALJONS". Uzraksti ir izšūti zelta krāsāKaroga kreisajā pusē uz ziloņkaula krāsas fona, augšējā kreisajā stūrī izšūta IDB/LATBAT emblēma (lūsis) ar dibināšanas gada skaitli un augšējā labajā stūrī BALTBAT Latvijas kontingenta emblēma ar dibināšanas gada skaitli. Zem šīm emblēmām, karoga laukuma augšējā malā ir izšūta bataljona devīze "Pirmais starplīdzīgiem". Karoga laukuma centrā, zem devīzes, SzS 1. kājniekubataljona (LATBAT) emblēma ar dibināšanas gada skaitli zem tā.IDB/LATBAT emblēma ir izšūta saskaņā ar apstiprinātajām krāsām. BALTBAT emblēma ir izšūta saskaņā ar apstiprinātajām krāsām. Gadu skaitļi un bataljona devīze ir izšūti sudraba krāsā ar sarkanu ēnojumu.

SzS 1. kājnieku bataljona emblēma ir izšūta saskaņā ar apstiprinātajām krāsām.
SzS 1. BN emblēma – zobens vērsts uz augšu - simbolizē gatavību cīņai;
Ozollapu virtene – spēku;
Trīs zvaigznes – brīvību;
Romiešu I – norāda vienības numuru.
Karogam apkārt piešūtas dzeltenas bārkstis, bārkšu platums 55 mm.

SzS 1.kājnieku bataljona rotu uzšuves.


SzS 1.kājnieku bataljona 1.kājnieku rotas uzšuves mets.


SzS 1.kājnieku bataljona 1.kājnieku rotas izšūtā uzšuve.


SzS 1.kājnieku bataljona 2.kājnieku rotas uzšuves mets.


SzS 1.kājnieku bataljona 2.kājnieku rotas uzšuve.


SzS 1.kājnieku bataljona 3.kājnieku rotas emblēma izveidota OIF-4 laikā. Emblēmas autori - 3.kājnieku rotas karavīri, 3.kājnieku rotas apgādes vada komandieris leitnants Agris Āboms un 1.kājnieku bataljona virsseržants Armands Loginovs (OIF-4 laikā 3.kājnieku rotas virsseržanta p.i.). Emblēma simbolizēja futuristisko kājnieku - kentauru ar lāča ķermeni(lācis kā tradicionāls latvijas dzīvnieka simbols). Kentaura kermeņa augšējā daļā attēlots gladiātors (tradicionālajā gladiatora bruņucepurē), kentaura kreisājā rokā atrodas apaļš vairogs ar saules simbolu, kentaura labajā rokā - tradicionāls latviešu divasmens zobens. Zobens un vairogs simbolizē, ka rota spēj ne tikai aizsargāties, bet arī uzbrukt, ja ir nepieciešamība.
Emblēmu izveidoja ar 3.kājnieku rotas komandiera kapteiņa Aivara Krjukova atbalstu. OIF-4 misijas laikā tapa arī rotas standarta skice. Rotas devīze - "Gods un spēks". Pēc atgriešanās no misijas rotai tika pasniegts rotas standarts. 3.kājnieku rota šo emblēmu pasūtīja pēdējās OIF misijas laikā Irākā, vietējā šūšanas darbnīcā, par Latvijas kontingenta līdzekļiem. Emblēmas tirāža bija aptuveni 200 gab. Pastāv eksperementālie emblēmas varianti, kuri tika pasūtīti Latvijas teritorijā, tirāžā
līdz 20 gab.


Latvijas teritorijā pasūtītās uzšuves variants.

Emblēma neguva rotas karavību atsaucību. 2009. gadā tika mainīta rotas emblēma un standarts.2009. gada 3.kājnieku rotas izveidotā, jaunā parauga emblēma "Spartietis".(Emblēmas apraksts skatīt "SzS 1.kājnieku bataljona 3.kājnieku rotas vēsture".)


SzS 1.kājnieku bataljona Štāba un Apgādes rotas uzšuve. Uzšuves meta autors Štāba un Apgādes rotas medicīnas vada dižkareivis Iļja Borisovs.Sauszemes spēku 1. kājnieku bataljona

Kaujas atbalsta rotas devīzes, emblēmas un karoga apraksts

KAR devīze „ESAM TUR, KUR VAJADZĪGA UZVARA”

KAR Emblēma


SzS 1.kājnieku bataljona Kaujas atbalsta rotas uzšuves mets.


\
SzS 1.kājnieku bataljona Kaujas atbalsta rotas, lauku formas tērpa uzšuve.Lai cik atšķirīga ir dažādu tautu folklora, visu tautu teikās, pasakās, daudzu tautu ticējumos un dziesmās sastopami pūķi/drakoni. Tie minēti visbiežāk no visiem teiksmainajiem zvēriem. Pūķi mīt visur - gaisā, ūdenī, zemē. Pūķu izskats dažādu tautu priekšstatos ir tikpat atšķirīgs, kā to uzdevumi, tomēr parasti tas ir radījums, kas sastāv no dažādām dzīvnieku ķermeņa daļām - spārniem, nagiem, matiem. Vārds drakon jeb dragon, ar kādu pūķi apzīmē daudzās tautās, cēlies no latīņu un grieķu valodām. Vārda drakons izcelsme saistāma ar sengrieķu vārdu derekesthai, kas nozīmē asredzīgs.
KAR emblēmā izvietots galvenais atribūts - SUDRABA PŪĶIS. Pēc mitoloģijas sudraba pūķi ir skaisti, veikli un spēcīgi radījumi, kas arīdzan bieži sastopami, kalpojot armijā, kura cīnās par taisnību. Sudraba pūķi dzīvo augstos kalnos un pat debesu valstībā, veidotā no mākoņiem. Viņi ir izcili formas mainītāji, un mīl pieņemt cilvēka veidolu, lai tiktos ar mirstīgajiem. Japāņu senatnes izcilākajiem karotājiem samurajiem, vedot kaujas, vieniem no pirmajiem pasaulē izveidojās taktikā kā atsevišķi veidotas kaujas atbalsta organizētas vienības. Kaujas atbalsta funkciju veicēju var salīdzināt arī ar drakonu, kam ir trīs izcili ieroči – asā redze pretinieka izlūkošanā, dedzinošais uguns kūlis un dzelzs aste fortifikāciju iznīcināšanai. Tādā veidā drakona simbols apvieno Kaujas atbalsta rotas atšķirīgās apakšvienības – Izlūku vadu (drakona acis un iespēja darboties tālās distancēs no galvenajiem spēkiem), Mīnmetēju vadu (fortifikāciju sagraušana) un Prettanku vadu (dedzinošais uguns kūlis) vienā. Tie ir prasmīgi karavīri un kaujās tiek izmantots kā atbalstošais ierocis, lai sekmētu uzvaru.
Cildinot mitoloģisko atribūtu DRAKONS, samuraji veidoja savas bruņas analoģiski drakona zivjveidīgajai ādai. Vadoties no samuraju kaujas Busido principiem – galvenais ir uzticība un disciplīna. Karavīrs ir labs, ja kalpo nevis tam, kas ir labs, bet dara to, ko liek komandieris. Samurajam izvēloties drakona tēlu kā savu etalonu simbolizē no vienas puses pašcieņu, drosmi un varonību, no otras puses bezierunu uzticība lielākai kopībai – savai vienībai. Šī procesa ideoloģiskais katalizators slēpjas karotāja psiholoģijas īpatnībā, kuras arhetips nav īpaši mainījies gadu tūkstošu laikā un der kā pamatvērtība XXI gadsimtā.
Drakona siluets ir ievietots aplī, kas atgādina pilnmēnesi. Pēc militārās filozofijas mēness darbojas kā karavīrs un arī kā karavīra palīgs, aizgādnis. Biežs mēneša epitets ir karavīrs. Apļa fonu krāsa ir brūngani pelēka – nemirstības un spēka, varonības krāsa. Šī krāsa disciplinē un ierobežo, kā arī, norāda diennakts laika posmu atveidojot pilnmēness krāsojumu – nakti, kurā karavīrs pārsvarā darbojas uzdevuma sekmīgai izpildei.
Apļa augšējā daļā izvietota 1.KB (LATBAT) devīze – PRIMUS INTER PARES (Pirmais starp līdzīgiem).
KAR emblēmu nēsā uz lauku formas labās rokas piedurknes kabatas zem LV karoga.
Uzšuves meta autors Štāba un Apgādes rotas medicīnas vada dižkareivis Iļja Borisovs.

Kaujas atbalsta rotas Izlūku vada emblēma

Pamatojoties uz specifisko dienestu 1.Kājnieku bataljona (LATBAT) KAR Izlūku vadā, ir nepieciešama atšķirības zīme, kuru karavīrs var iegūt kā atzinību par iestājpārbaudījumu nokārtošanu un iekļaušanos izlūku sastāvā un motivāciju citiem karavīriem.
Izlūku vada emblēmu veido ieloka uzšuve ar uzrakstu IZLŪKS, kas simbolizē piederību bataljona elitārai apakšvienībai.
Izlūku vada emblēmas sastāda divu veidu – aktīvā izlūka emblēma (smilšu krāsas) un neaktīvā izlūka (melnas krāsas burtiem).
Aktīvā izlūka emblēmu var iegūt karavīrs izlūks, nokārtojis iestājpārbaudījumus, kurš ir sekmīgi pabeidzis 1.Kājnieku bataljona (LATBAT) apstiprinātu Izlūku vada apmācības kursu. Tāpat arī KAR Izlūku vada emblēmu var pasniegt karavīram izlūkam izņēmuma kārtā par kaujas nopelniem.
Neaktīvā izlūka emblēma tiek pasniegta karavīram izlūkam aizejot no izlūku vada uz citu apakšvienību, militāro dienestu vai atvaļinoties no militārā dienesta, ja viņš ir pirms tam ir ieguvis aktīvā izlūka emblēmu un ir sekmīgi dienējis ne mazāk kā 2 (divus) gadus Izlūku vada sastāvā.Izlūku vada emblēmu nēsā uz lauku formas kreisās rokas piedurknes kabatas augšējās malas virs Bn emblēmas.
KAR Izlūku vada emblēmu piešķir ar Bataljona komandiera pavēli pēc KAR Izlūku vada komandiera
ieteikuma.


KAR Izlūku vada lauku formas uzšuve.

Tiesības nēsāt KAR Izlūku vada emblēmu var atņemt pēc 1.Kājnieku bataljona komandiera, KAR komandiera, Izlūku vada komandiera, Izlūku vada seržanta vai izlūku vada nodaļas komandiera ieteikuma par paviršu attieksmi pret dienestu un necienīgu izturēšanos nēsājot formas tērpu.

BALTBATBALTBAT – trīs Baltijas valstu militārais projekts sākās 1995.gadā ar nolūku izveidot internacionālu bataljonu, kurš būtu spējīgs piedalīties miera uzturēšanas operācijās.
1995. gada 8.februārī triju Baltijas valstu prezidenti pasniedza Baltijas miera uzturēšanas spēku bataljona karogu un šis datums tiek uzskatīts par BALTBAT dibināšanas dienu.
Ar 1995. gada 25. augustu Baltijas miera uzturēšanas bataljonam piešķira juridiskās personas statusu pamatojoties uz LR AM 28.08.1995. pavēli Nr. 216 "Par Baltijas miera uzturēšanas spēku bataljona štatu saraksta ieviešanu un personālsastāva nodrošināšanu".
Sākot ar 1996. gada aprīli bataljona karavīri regulāri piedalās miera uzturēšanas misijās Dienvidslāvijā un ir sagatavoti šādu misiju veikšanai arī cituviet.
Tā sastāvā bija trīs kājnieku rotas – pa vienai no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Vēlāk, projektam attīstoties tika izveidotas arī Apgādes un Kaujas atbalsta rotas.
Baltijas bataljona stingrās prasības un augsti profesionālie instruktori radīja saliedētu un starptautiski atzītu vienību, kuras karavīri pamatoti tika uzskatīti par vieniem no labākajiem Baltijas valstīs.
Baltijas miera uzturēšanas spēku bataljonu likvidēja 2000. gada 31.oktobrī pamatojoties uz Aizsardzības ministrijas 31.03.2000. pavēli Nr.97 "Par BALTBAT Latvijas kontingenta reorganizāciju", NBS komandiera 27.09.2000. pavēli 464 "Par BALTBAT reorganizāciju"
Baltijas miera uzturēšanas spēku bataljons atradās LR AM un LR NBS komandiera pakļautībā.

Baltijas miera uzturēšanas spēku bataljona struktūra:
1. Daudznacionāls bataljona štābs;
2. Daudznacionāla Štāba un atbalsta rota;
3. Daudznacionāla Apgādes rota;
4. Trīs nacionālās kājnieku rotas.

Baltijas miera uzturēšanas spēku bataljona uzdevumi:

1. Gatavot Baltijas valstu kājnieku vienību bataljona līmenī dalībai starptautiskās miera nodrošināšanas operācijās;
2. Sekmēt reģionālo stabilitāti;
3. Stiprināt Baltijas valstu bruņoto spēku vienību operacionālo sadarbību;
4. Pārņemt Rietumvalstu pieredzi Baltijas valstu bruņotājos spēkos.
Mainoties BALTBAT militārā projekta uzdevumiem, vienība mainīja savu darbības veidu un turpina attīstīties citā virzienā, pievēršot lielāku uzmanību dažādu līmeņu štāba virsnieku sagatavošanai un apmācībai. Latvijas kontingenta karavīri pārgāja uz citām Nacionālo bruņoto spēku vienībām – BALTBAT štābu un Sauszemes spēku 1.kājnieku bataljonu.

Dislokācijas vieta - Mobilo strēlnieku Mācību centrs, Ādažu novads, Kadaga

Baltijas bataljona piedurkņu uzšuves

Baltijas bataljona pirmā uzšuve ANO spēku sastāvā.


Baltijas bataljona (BALTBAT)ikdienas formas uzšuve. Uzšuves pamatnē triju baltijas valstu karogu augšējās daļas krāsa, krāsu izkārtojums atbilst valstu ģeogrāfiskām izkārtojumam. Uz apakšu vērsts zobēns simbolizē gatavību aizsardzībai. Zobenu apvītāis lauru koka zars simbolizē piedalīšanos miera uzturēšanas operācijās. Bataljona devīze "Fortitude in unitate" (Veiksme vienotībā).


Baltijas bataljona (BALTBAT)ikdienas formas uzšuve ar kļudainu bataljona devīzi. Izlaista ierobežotā daudzumā.


Baltijas bataljona (BALTBAT)lauku formas uzšuve.


Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY)formas uzšuvi apstiprināja ar 1995. gada 3.jūlija NBS komandierapavēli Nr. 143 "Par BALTBATA piedurkņu emblēmas, uzšuves "Latvija" un karodziņa apstiprināšanu"

Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY)formas uzšuves apraksts - Vairoga formas, uz ķiršu sarkana fona pa vairoga centru pelēkas krāsas zobens ar rokturi uz augšu, uz vairoga pelēks sikspārnis ar izplēstiem spārniem, uz sikspārņa melnas krāsas akas zīme, emblēmai pa perimetru 3 mm bieza melnā apmale, emblēmas augstums - 87 mm, platums - 100 mm.

Uzšuves "Latvia" apraksts - Segmenta formas, uz ķiršsarkana fona uzraksts ar baltas krāsas burtiem "Latvija", burtu augstums - 15 mm, platums - 10 mm, emblēmas garums - 90 mm, platums - 25 mm.

Uzšuves "Karodziņš" apraksts - Taisnstūra formas, LR karoga krāsā, uzšuves garums - 50 mm, augstums - 25 mm.


Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY)ikdienas formas uzšuve.Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY)ikdienas formas uzšuves izskatu izstrādāja virsseržants Ziedonis Ločmelis. Izlaista ierobežotā daudzumā.


Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY)lauku formas uzšuve.Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY)lauku formas uzšuves izskatu izstrādāja virsseržants Ziedonis Ločmelis. Izlaista ierobežotā daudzumā.


Baltijas bataljona (BALTBAT)Igauņu rotas (ESTCOY)lauku formas uzšuve.Izlaista ierobežotā daudzumā.


Baltijas bataljona (BALTBAT)Lietuviešu rotas (LITCOY)lauku formas uzšuve.Vēlāk šo uzšuvi pārņēma bataljons "Geležinas vilkas", vēlāk bataljons tika reorganizēts par brigādi.

Baltijas bataljona(BALTBAT)Latvijas rotas beretes kokarde
Baltijas bataljona(BALTBAT)Latvijas rotas beretes kokarde veidota no balta metāla ar melninājumu. Baltijas bataljona(BALTBAT)Latvijas rotas komadiera kokarde tika veidota no sudraba ar apzeltīšanas elementiem.Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY)beretes kokardes izskatu izstrādāja majors Jānis Avišāns.

BALTBAT apbalvojumi:


Baltijas bataljona (BALTBAT)krūšu zīme.Ar Baltijas bataljona (BALTBAT)krūšu zīmi, bija tiesīgs apbalvot BALTBAT komandieris.Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY)apbalvojuma dēlītis. Ar Latvijas rotas (LATCOY)apbalvojuma dēlīti, bija tiesīgs apbalvot karavīrus Latvija rotas (LATCOY)komandieris.Baltijas bataljona (BALTBAT)uzvalka atloka nozīme, miniatūra Baltijas bataljona krūšu zīmes kopija. Ar Baltijas bataljona (BALTBAT)uzvalka atloka nozīmi, bija tiesīgs apbalvot karavīrus Baltijas bataljona (BALTBAT)komandieris.


Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY)uzvalka atloka nozīme, miniatūra Baltijas bataljona (BALTBAT)Latvijas rotas (LATCOY) beretes kokardes kopija. Ar Latvijas rotas (LATCOY)uzvalka atloka nozīmi, bija tiesīgs apbalvot karavīrus Latvija rotas (LATCOY)komandieris.

LR Zemessardze brigāžu, bataljonu izlūkvadi.

Zemessardzes Izlūkvadu pirmsākumi meklējami 20. gs deviņdesmito sākumā, kā Zemessardzes bataljonu Speciālo uzdevumu vienības, kuras tika izveidotas 1992. gada vidū, no tā saucamajam Operatīvajām grupām, kas tika savu kārt veidotas 1991.gadā. Tieši ZS Bataljonu SUV karavīri tajos laikos bija vislabāk apmācīti un ekipēti.
Izlūkvadu komandējošais sastāvs sastāvēja no ierindas zemessargiem, bet pārējais izlūkvadu štats komplektējas no ārrindas zemessargiem.
Zemessardzes bataljonu SUV un izlūkvadiem bija sava neapstiprināta simbolika, ka arī pēc speciālo normatīvu nokārtošanas bija tiesības nēsāt vai nu zaļas krāsas, vai nu purpura krāsas beretes.
Izlūkvadu galvenais uzdevums bija policisko funkciju veikšana, sadarbība ar policiju, bataljona komandiera nodrošināšana ar izlūkinformāciju bataljona mācību laikā, piedalīšanās izlūkvadu sacensībās.
Bataljona izlūkvadi nekad nespēja aizpildīt visu izlūkvada štatu, līdz ar to 2000-šo gadu sākumā izlūkvadus izformēja. Zemessardzes bataljonu izlukvadu komandējošais sastāvs pārtapa par ZS bataljonu Rotu virsseržantiem.
Uz doto brīdi Zemessardzes atsevišķos bataljonos pastāv izlūkvadi. Par izlūkvadu ārrindas zemessargu apmācību atbild Dobeles Zemessardzes bataljona mācību centrs (bijušā IMC telpās), pēc kursa pabeigšanas un kvalifikācijas eksāmenu nokārtošanas zemessargi saņem kvalifikācijas uzšuvi.
90-to gadu beigās - 2000-šo gadu sākumā Zemessardzes brigādēs,bataljonos notika centieni brigāžu, bataljonu izlūkvadu uzšuvju ieviešana, protams ka viss tā arī palika neapstiprināts. Bet daudzos bataljonos tomēr nēsāja kaut arī neapstiprinātas bet izlūkvadu uzšuves.


Zemessardzes 14.bataljona 90-to gadu vidus, neapstiprinātā izlūkvada uzšuve.


LR Zemessardzes izlūkvadu "Patruļas" spārns.


Zemessardzes 51.bataljona izlūkvada, neapstiprinātā uzšuve.Izlaista ierobežotā skaitā.


Zemessardzes 54.bataljona Speciālo uzdevumu vada, neapstiprinātā uzšuve.Izlaista ierobežotā skaitā.
 
Zemessardzes 54.bataljona apliecība par tiesībām nēsāt Speciālo uzdevumu vada uzšuvi.


Zemessardzes 1.brigādes izlūkvadu, ierindas zemessargu lauku formas, neapstiprinātā uzšuve 90-to gadu beigas.Zemessardzes 1.brigādes izlūkvadu, ierindas zemessargu lauku formas, neapstiprināto uzšuvi izstrādāja Zemessardzes 19.bataljona izlūkvada komandieris virsniekvientieks Ziedonis Ločmelis.Izlaista ierobežotā skaitā.


Zemessardzes 1.brigādes izlūkvadu, arrindas zemessargu lauku formas, neapstiprinātā uzšuve 90-to gadu beigas.1.brigādes izlūkvadu, arrindas zemessargu lauku formas, neapstiprināto uzšuvi izstrādāja Zemessardzes 19.bataljona izlūkvada komandieris virsniekvientieks Ziedonis Ločmelis.Izlaista ierobežotā skaitā.


Zemessardzes 1.brigādes izlūkvadu, ikdienas formas, neapstiprinātā uzšuve 90-to gadu beigas.1.brigādes izlūkvadu, ikdienas formas, neapstiprināto uzšuvi izstrādāja Zemessardzes 19.bataljona izlūkvada komandieris virsniekvientieks Ziedonis Ločmelis.Izlaista
ierobežotā skaitā.

Zemessardzes 19. bataljona izlūkvada ārrindas zemessarga apliecība par sasniegumiem Izlūkvada apmācībā.


Zemessardze Izlūku Mācību Centra uzpleču zīme.

Dobeles novadā, bijušajā Zemessardzes Izlūku mācību centra teritorijā, no 2009. gada notiek Zemessardzes izlūkvadu kvalifikācijas vingrinājums, ārrindas zemessargiem. Kvalifikācijas apliecinājuma vingrinājums ietver fiziskās sagatavotības pārbaudi, 10 kilometru pārgājienu pilnā ekipējumā, šaušanu, nakts orientēšanos, kauju apbūvētā vietā, pūļa kontroli, militārās taktikas elementus un pretinieka militārās tehnikas atpazīšanu. Pēc visu pārbaudījumu iziešanas tiek saņemta izlūkvadu uzšuve.

Uzšuves apraksts.

Uzšuve veidota horizontāla taisnstūra formā smilšu krāsā. Uzšuvei pa perimetru 3 mm plats smilšu krāsas apmalojums.

Uz piedurknes uzšuves attēlotais stilizētais sikspārnis melnā krāsā simbolizē izlūkvada kaujinieka spējas un prasmes pildīt uzticēto uzdevumu jebkurā diennakts laikā ātri un klusu. Izlūkvada kaujinieks redz pretinieku pirms tas ierauga viņu, domā un rīkojas zibenīgi, pēc izpildīta uzdevuma pazūd pretiniekam nezināmā virzienā, vajadzības gadījumā rīkojas agresīvi un nāvējoši.

ZS izlūkvada kaujinieka piedurknes uzšuves izmēri - augstums 35 mm (ieskaitot apmalojumu), platums 80 mm (ieskaitot apmalojumu).Zemessardzes izlūkvadu, ārrindas zemessargu kvalifikācijas uzšuve.


Zemessardzes ārrindas zemessarga apliecība par tiesību nēsāt izlūkvada kaujinieka uzšuvi.