Latvieši vēstures likteņdzirnās: SzS 2.kājnieku bataljons

Kopējais lapas skatījumu skaits

ceturtdiena, 2009. gada 29. oktobris

SzS 2.kājnieku bataljonsI. Vispārējs apraksts.

2.Kājnieku bataljona formas tērpa simbolika sastāv no piedurknes zīmes un beretes ar kokardi.
Piedurknes zīme ir paredzēta divos variantos:
1) Piedurknes zīme svētku un ikdienas formas tērpiem;
2) Piedurknes zīme lauku formai.
Kokarde ir paredzēta nēsāšanai uz beretes.

Kokardes apraksts.
Kokarde ir sudrabota metāla zīme, kura ir paredzēta nēsāšanai pie beretes, tās priekšpusē pa kreisi no centra.
Kokarde ir veidota kā 2.Kājnieku bataljona logo zīme 55 mm augstumā un 40 mm platumā.Beretes apraksts.

2. kājnieku bataljona berete ir melnā krāsā. Beretes apakšējā malā ir melnas ādas apdari kuru ir izvērta melna aukliņa. Beretes ārpusē iepretī kreisajā acī tiek piestiprināta bataljona kokarde.


Beretes un kokardes nēsāšanas kārtība.

Berete un kokarde tiek nēsāta vienā komplektā. Nav pieļaujama viņu nēsāšana atsevišķi – berete bez vai ar citu, kā arī kokarde pie citas galvu segas.
Bereti atļauts nēsāt ikdienā pie lauku formas un pie ikdienas formu tērpa. Nēsajot bereti, tai jābūt pilnībai uzlikta uz galvas virsmas. Beretes apakšējai daļai jābūt 2-3 cm no uzacīm. Kokarde atrodas virs kreisās acs, berete virs tās nedaudz ielocīta. Beretes labai malai jābūt nolocītai uz lēju, tā lai berete slīpā virsma veidotu vienu leņķi ar roku, kura pacelta sveicienam.


Piedurknes zīmes apraksts.

Svētku un ikdienas formas tērpu piedurknes zīme ir vairoga formā ar pelēku fonu un baltu apmalīti – augstumā 95 mm un platākajā vietā 70 mm. Centrā atrodas 2.Kājnieku bataljona logo zīme – zaļa ozollapu vainaga apskauts senlatviešu zobens vērsts uz augšu, kuram aizmugurē atrodas divi sakrustoti senlatviešu kara cirvji.
Lauku formas piedurknes zīme ir identiska svētku un ikdienas formas tērpu piedurknes zīmei, bet visi emblēmu veidojošie elementi ir melnā krāsā uz haki-zaļa vairoga fona.
Piedurknes zīmē ietverto elementu nozīme:
1) Emblēmas forma – vairogs nozīmē aizsardzību;
2) Zobens vērsts uz augšu nozīmē gatavību ne tikai aizstāvēties, bet arī piedalīties starptautiskajās misijās;
3) Sakrustoti cirvji simbolizē 2.Kājnieku bataljona vienotību un sadarbību starp dažādām ieroču grupām;
4) Ozollapu vainags simbolizē spēku un varenību.

2.kājnieka bataljona emblēmu 2004. gadā izstrādāja 2.kājnieku bataljona obligātā militāra dienesta karavīri.
2.kājnieku bataljona ikdienas formas piedurknes uzšuvju varianti.
2.kājnieku bataljona lauku formas piedurknes uzšuvju varianti.


2.kājnieku bataljona tuksnešu formas piedurknes uzšuvju varianti.


2.kājnieku bataljona jaunā parauga formasterpa piedurknes uzšuvju varianti.

SzS 2. Kājnieku bataljona karoga apraksts.

2.kājnieku bataljona karoga izmēri ir 120 cm x 180 cm.
Karoga labā puse (averss) izšūta no sudraboti pelēkas krāsas diegiem. Pelēkā krāsa simbolizē miglu, pagātni, veļu laiku, mēs atceramies mūsu pagātni, sentēvu, vectēvu un tēvu varonību savas Dzimtenes aizstāvībā visos laikos no dažādiem Latvijas valsts neatkarības tīkotājiem. Pelēkā krāsa uzsver piederību savai tautai. Karoga vidū attēlota Latvijas Republikas Nacionālo Bruņoto Spēku emblēma. Puslokā ieskaujot NBS emblēmu atrodas uzraksts Sauszemes Spēku (virs emblēmas) 2. Kājnieku bataljons (zem emblēmas).Uzraksti paredzēti FRAKTUR TL fontos.Karoga kreisā puse (reverss) izšūta no ”haki” zaļas krāsas diegiem (2. kājnieku bataljona uzšuve uz lauku formas), kas apstiprināta ar Aizsardzības ministra 2003.gada 4.augusta pavēli Nr.260. Tā ir aizsargkrāsa, maskējoša krāsa, kas simbolizē mūsdienu kaujas mākas pamatu, karavīru iemaņas, piemēram, maskēšanās māku. Vidū attēlota 2. Kājnieku bataljona emblēma – ozollapu vainags ar diviem sakrustotiem senlatviešu cirvjiem un uz augšu vērstu zobenu. Ozollapu vainags simbolizē spēku, izturību un mūsu tautas tradīcijas. Sakrustotie senlatviešu cirvji simbolizē militāro pienākumu, uzticību. Zobens vērsts uz augšu simbolizē gatavību cīņai par savas Dzimtenes brīvību, kā arī militāro godu. Puslokā, emblēmas augšā izšūta bataljona devīze –”Facta, non verba” (latīņu valodā), kas latviski nozīmē: ”Labāk darbi nekā vārdi”, bet angļu valodā tulkojas: ”Deeds, not words” vai ”Actions, not words”. Bataljona devīze izšūta zelta krāsas diegiem. Zem bataljona emblēmas izšūts bataljona dibināšanas datums, kas noteikta saskaņā ar LR NBS komandiera 2002.gada pavēli Nr.672. Reversa apakšējā kreisajā stūrī ir izšūta Ādažu pagasta emblēma, kas apzīmē vienības atrašanās vietu. Mainoties vienības dislokācijai, virzienā no labās puses uz kreiso gar karoga apakšējo malu tiek pievienota attiecīgās pilsētas vai pagasta emblēma (as). Karoga reversā gar malām izšūti sekojošie latviešu ornamenta pamatelementi melnas un sudraba krāsas diegiem: 1) karoga stūros izšūtas zīmes ”Jumis”, kas attēlotas kā Divžuburu vārpa, dzīvības sākums un noslēpums. Sena druvu auglības dievība. Mitoloģijā – arī Pērkona simbols, uz ko norādot sakrustotie cirvji. Par Jumja iemiesojumu uzskatīja divžuburu vārpu viena stiebra galā. Lietišķajā mākslā Jumi sauc par dubultvārpu. Karogā izmantots labējais grafiskais attēlojums. 2) augšējās malas vidū ”Akas” jeb ”Krusta” zīme. Tas ir senākais rotājuma veids visu tautu kultūrā. Akas zīmei tiek piedēvēta sarga, svētības un laimes nesēja nozīme. Militārā kontekstā tā simbolizē karavīra veiksmi. 3) apakšējās malas vidū attēlota zīme ”Zalktis”. Saukts arī par mēness zīmi. Jau 7. gadu tūkstotī pirms Kristus Baltijā dzīvojošās ciltis zalktī saskatīja auglības, zemes un ūdens dievišķu spēku. Māra nākusi pie ļaudīm zalkša izskatā. Zalktis simbolizē gudrību, nemirstību un mūžību. Grafiskais attēlojums – labiskais. Ornamenti ir savienoti savā starpā ar nepārtrauktām līnijām.SzS 2.kājnieku bataljona apbalvojumi:


2.kājnieku bataljona krūšu zīme.

SzS 2.kājnieku bataljona piemiņas monētas.


2.kājnieku bataljona piemiņas monētas averss. Baltā metāla piemiņas monetas aversā attēlota 2. kājnieku bataljona emblēma. Monēta ieviesta kā bataljona apbalvojums ("Vērtīgā balva")2007. gadā.SzS 2.kājnieku bataljonā pastāv baltā metāla un sarkanā metāla piemiņas monētas.

2.kājnieku bataljona piemiņas monētas averss. Baltā metāla piemiņas monetas reverā centrā izvietota 2.kājnieku bataljona devīze "Facta non verba" (latiniski), gar monetas augšejo daļu uzraksts latviski "SzS 2.Kājnieku bataljons", gar monetas apakšejošejo daļu uzraksts angliski "2 nd Infantry Battalion", . Monēta ieviesta kā bataljona apbalvojums ("Vērtīgā balva")2007. gadā.


ASV Mičiganas nacionālas gvardes, LR Zemessardzes, SzS 2.kājnieku bataljona piemiņas monēta par godu starptautiskajām mācībām "Summer Shield 2004", averss.


ASV Mičiganas nacionālas gvardes, LR Zemessardzes, SzS 2.kājnieku bataljona piemiņas monēta par godu starptautiskajām mācībām "Summer Shield 2004", reverss.

 ASV Mičiganas nacionālas gvardes, LR Zemessardzes, SzS 2.kājnieku bataljona piemiņas monēta par godu starptautiskajām mācībām "Summer Shield 2004", averss.

 ASV Mičiganas nacionālas gvardes, LR Zemessardzes, SzS 2.kājnieku bataljona piemiņas monēta par godu starptautiskajām mācībām "Summer Shield 2004", reverss.

1.kājnieku rotas emblēma - "Baltais tīģeris".

Par tīģeri eksistē daudz un dažādu leģendu. Viena no tām vēsta par džungļu spoku - balto tīģeri. 1951. gadā leģenda pārvērtās par īstenību. Indijas apgabalā Privā tika noķerts baltais tīģeris ar raksturīgajām zilganajām svītrām.
Tīģeris ir lielākais kaķveidīgais dzīvnieks pasaulē, līdzīgi citiem kaķveidīgajiem tīģeriem, pieaugušie tīģeri dzīvo vieni un ir lieliski cīnītāji ar teicamām kaujas prasmēm. Tāpat kā civilie respektē karavīrus viņu prasmju dēļ, arī šo plēsoņu dzīvnieku pasaulē respektē. Tīģerim piemīt laba atbildības sajūta, par ko liecina ne tikai labi izaudzinātie bērni, bet ari atbildības teritorija, kura sasniedz no 26 – 78 km2 , sibīrijas tīģeriem pat līdz 200 km2. Jūs arī neatradīsiet dzīvnieku, kurš spēj pārvilkt upuri pāri ūdeņainām vietām (upei) svarā smagāku par pašu.
2.Kājnieku bataljona 1.kājnieku rota BALTO TĪĢERI par rotas emblēmu izvēlējāmies tāpēc, ka tam piemīt visas īpašības, kas piemīt mums – gudrība – veiklība – spēks – izturība – teicamas kaujas prasmes – atbildības sajūta un viltus. „Glaudīt var, bet ne pret spalvu”. Bez tam – kājnieku rotu ir daudz, bet tāda, kā 1.KR – tikai viena.


Tuksneša parauga emblēmās apraksts. Emblēmā ir trīs krāsas: tumši brūna, gaiši brūna un smilšu dzeltena. Emblēmai ir apaļa forma – 8 cm diametrā, kuras centrā ir attēlota baltā tīģera galva. Emblēmas ārējā apmale ir 3 mm plata un ir tumši brūnā krāsā. Tīģera galvas pamatkrāsojums ir smilšu dzeltens, svītras jeb lāsumi ir tumši brūnā krāsā. Fons – gaiši brūns.


Šo SzS 2.kājnieku bataljona 1.kājnieku rotas emblēmu "Baltais Tīģeris" pagatavoja 2006. gādā, rotas emblēma tika pagatavota par 2.kājnieku bataljona līdzekļiem.


Šo SzS 2.kājnieku bataljona 1.kājnieku rotas emblēmu "Baltais Tīģeris" pagatavoja 2008. gādā priekš jaunā parauga lauku formām (digitālais krāsojums),emblēmas tirāža 240 gab., rotas emblēma tika pagatavota par 2.kājnieku bataljona līdzekļiem.

2.kājnieku bataljona 1.kājnieku rotas standarts
1.kājnieku rotas standarta aversa apraksts
1.Krāsas
a.Pamatkrāsa haki.
b.Cipars divi zeltīts
c.Zobena asmens un cirvju asmeņi sudraba
d.Ozollapas zaļas
e.Cirvju kāti un zobens rokturis zeltīts
2.Izmēri
a.Pamata 40cm
b.Malu 70cm
c.Kāta rādiuss ir 1,5cm (diametrs 3cm)
d.Bataljona emblēmas aptuvenais izmērs 20cm diametrā
e.Cipara 2, aptuvenais augstums 8cm, platums 3cm1.kājnieku rotas standarta reversa apraksts
1.Krāsas
a.Pamatkrāsa Tumši zaļa
b.Burts „A” sudraba
c.Tīģera galva pelēka ar melnām svītrām
2.Izmēri
a.Pamata 40cm
b.Malu 70cm
c.Kāta rādiuss ir 1,5cm (diametrs 3cm)
d.Rotas emblēmas aptuvenais izmērs 20cm diametrā
e.Burta „A”, aptuvenais augstums 8cm, platums 3cm

2.kājnieku rotas emblēma - "Jumis"


2.kājnieku bataljona 2.kājnieku rotas piedurknes uzšuve.

3.kājnieku rotas emblēma - Tinis3.KR emblēma ir TINIS (ĀMRIJA) – pēc skata atgādina lāci ar garu kuplu asti, augumā uz pusi mazāks, ļoti spēcīgs un masīvs. TINIM, dzīvojot savvaļā nav pretinieku, tas ir ļoti agresīvs, spēcīgs un pārtikā neizvēlīgs. Dzīvniekam ir lieliski izteikts izdzīvošanas instinkts. TINIS vienlīdz labi pārvietojas uz sauszemes, ūdenī, kā arī kalnos. TIŅA emblēmu 2004. gadā izstrādāja pirmais 3.KR virsseržants štāba virsseržants Ziedonis Ločmelis.


Šo SzS 2.kājnieku bataljona 3.kājnieku rotas emblēmu "Tinis" pagatavoja 2005. gādā OIF-V personālsastāvam, aptuvena emblēmas tirāža 240 gab..


Nolikums par 2.Kājnieku bataljona formas tērpa simboliku.
Šo SzS 2.kājnieku bataljona 3.kājnieku rotas emblēmu "Tinis" pagatavoja 2008. gādā par rotas karavīru personīgājiem līdzekļiem, aptuvena emblēmas tirāža 200 gab..

2.kājnieku bataljona 3.kājnieku rotas standarts
3.kājnieku rotas standarta aversa apraksts
1.Krāsas
a.Pamatkrāsa haki.
b.Cipars divi zeltīts
c.Zobena asmens un cirvju asmeņi sudraba
d.Ozollapas zaļas
e.Cirvju kāti un zobens rokturis zeltīts
2.Izmēri
a.Pamata 40cm
b.Malu 70cm
c.Karoga kāta rādiuss ir 1,5cm (diametrs 3cm)
d.Bataljona emblēmas aptuvenais izmērs 20cm diametrā
e.Cipara 2, aptuvenais augstums 8cm, platums 3cm3.kājnieku rotas standarta reversa apraksts
1.Krāsas
a.Pamatkrāsa Haki zaļa
b.Tinis brūnā krāsā ar pelēku spalvu, sarkanu muti un melnām acīm, melnu purnu
2.Izmēri
a.Pamata 40cm
b.Malu 70cm
c.Karoga kāta rādiuss ir 1,5cm (diametrs 3cm)
d.Rotas emblēmas aptuvenais izmērs 20cm diametrā

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru