Kaujas nodrošinājuma bataljons tika izveidots 2010.gada 9.decembrī.
Vēsturiski 2006.gada 14.februārī tika izveidota Kaujas nodrošinājuma rota, kuras komandieris bija kapteinis Druvis Kleins. Kaujas nodrošinājuma rota 2011.gada 18.februārī tika slēgta un tās lietas un dokumentus pārņēma Apgādes un transportēšanas rota. Ar šo pašu pavēli tika noteikts atsevišķās vienības statuss šādām Sauszemes spēku Kājnieku brigādes Kaujas nodrošinājuma bataljona apakšvienībām – Apgādes un transportēšanas rotai un Medicīnas rotai, bet ar 2014.gada 20.janvāri atsevišķās vienības statusu saņem arī Tehniskā atbalsta un remonta rota.
2017.gada 29.decembrī majors Andžejs Zarakovskis pieņēma Kaujas nodrošinājuma bataljona lietas. Ar šo brīdi majoram Andžejam Zarakovskim tiek uzdots pildīt Kaujas nodrošinājuma bataljona komandiera pienākumus un tiek uzsākta Kaujas nodrošinājuma bataljona štāba izveide, un atsevišķo Kaujas nodrošinājuma apakšvienību pārņemšana Kaujas nodrošinājuma bataljona komandpakļautībā.
Ar Nacionālo bruņoto spēku komandiera 2018.gada 27.decembra pavēli majors Andžejs Zarakovskis tiek iecelts Kaujas nodrošinājuma bataljona komandiera amatā, kļūstot par pirmo Kaujas nodrošinājuma bataljona komandieri.
Kaujas nodrošinājuma bataljona simbolika – vienības karogs, krūšu zīme, ikdienas un lauka formas tērpa uzšuves, rotu piedurkņu atšķirības zīmes, kokarde un piemiņas monēta tika apstiprināta Aizsardzības ministrijas Simbolikas, atribūtikas un heraldikas komisijas sēdē Rīgā, 2018.gada 21.maijā.
Kaujas nodrošinājuma bataljona devīze ir – “Bez apgādes nav uzvaras”.
Kaujas nodrošinājums bataljona simbolika
Kaujas nodrošinājuma bataljona simbolika – vienības karogs, krūšu zīme, ikdienas un lauka formas tērpa uzšuves, rotu piedurkņu atšķirības zīmes, kokarde un piemiņas monēta tika apstiprināta Aizsardzības ministrijas Simbolikas, atribūtikas un heraldikas komisijas sēdē Rīgā, 2018.gada 21.maijā.
Kaujas nodrošinājuma bataljona devīze ir – “Bez apgādes nav uzvaras”.
Kaujas nodrošinājuma bataljona karogs
Karoga labajā pusē, centrā atveidota starveida kokarde – “Saulīte”. Virs kokardes izliekts uzraksts zeltītiem burtiem “SAUSZEMES SPĒKU”, zem kokardes izliekts uzraksts zeltītiem burtiem “KAUJAS NODROŠINĀJUMA BATALJONS”. Kokardes kreisajā pusē bataljona dibināšanas gads “2010”, labajā pusē – dibināšanas datums “9.XII”. Karoga sarkanā (PANTONE 201C) krāsa simbolizē piederību valstij, karavīru kā profesiju un militāru spēku, kas vienlaikus ir arī Latvijas Republikas karoga krāsa.
Karoga kreisajā pusē, centrā attēlota Kaujas nodrošinājuma bataljona krūšu zīme. Virs krūšu zīmes zeltītiem burtiem izliekta bataljona devīze “BEZ APGĀDES NAV UZVARAS”. Karoga kreisā puse ir brūnā krāsā (PANTONE 4485C), kuras karoga krāsa atbilst Sauszemes spēku mehanizētas kājnieku brigādes karoga krāsai, kas simbolizē un apliecina Kaujas nodrošinājuma bataljona piederību un vienotību savai vienībai.
Karoga stūros ar gaiši brūnu diegu izšūtas, Latvijas kultūrvēsturisko (vēsturiski etnogrāfisko) apgabalu Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales ģerboņu kontūras. Kreisajā augšējā stūrī Latgales ģerbonis, labajā augšējā stūrī Zemgales ģerbonis, kreisajā apakšējā stūrī Kurzemes ģerbonis un labajā apakšējā stūrī Vidzemes ģerbonis, kas simbolizē bataljona karavīru piederību visiem Latvijas Republikas reģioniem.
Karogs tiek apšūts ar zelta bārkstīm, kas simbolizē slavas un cēlsirdības oreolu.
Kaujas nodrošinājuma bataljona lauka formas tērpa un ikdienas piedurknes uzšuves
Kaujas nodrošinājuma bataljona kokardes apraksts
Kokarde kopā ar piedurknes uzšuvi ir viena no būtiskākajām bataljona simbolikas sastāvdaļām. Kaujas nodrošinājuma bataljona kokarde ir paredzēta nēsāšanai pie beretes virs kreisās acs.
Vecā parauga SzS Kājnieku brigādes Kaujas nodrošinājuma rotas kokarde
Kokardi veido no sudraba vai melhiora. Kokardes pamatni veido ozollapu vainags, kurš veidots no 29 dažāda izmēra ozola lapām, kuras sakārtotas pulksteņrādītāja virzienā. Kokardes otrā pusē (reversā) katrā malā ir pielodētas skrūves ar vītni kokardes stiprināšanai pie beretes.
Kaujas nodrošinājuma bataljona beretes kokardi valkā uz melnās krāsas beretes.
Kaujas nodrošinājuma bataljona piemiņas monētas apraksts
Kaujas nodrošinājuma bataljona piemiņas monēta paredzēta pasniegšanai karavīriem, kuri izcēlušies ar īpašu centību militārajā dienestā, kā arī kā pateicība ārvalstu komandieriem (karavīriem) ar kuriem ir bijušas kopīgas starptautiskās militārās mācības.
Piemiņas monētas aversa puses pamatelements ir samazināta KNB krūšu zīmes kontūra. Reversa pusē monētas augšējā daļā uz leju izliektā tekstā uzrakstīts “SzS Kaujas nodrošinājuma bataljons”, monētas apakšējā daļā uz augšu izliektā tekstā angļu valodā uzrakstīts “Combat Service Support Battalion”. Abi uzraksti atdalīti ar senbaltu akas spēka zīmi. Piemiņas monētas centrā uzrakstīta Kaujas nodrošinājuma bataljona devīze “BEZ APGĀDES NAV UZVARAS”.
Kaujas nodrošinājuma bataljona lauka formas tērpa un ikdienas piedurknes uzšuves
Kaujas nodrošinājuma bataljona piedurknes uzšuves pamatne ir gaišā haki krāsā. Uzšuve ir izveidota vairoga formā, kuras augšmala ir taisna, stūri nošķelti, apakšdaļa – nosmailināta.
Ikdienas un lauka formas tērpa emblēma atrodas vairoga centrā. Centrālie elementi ir saule, uz kuras ir ozollapu vainags, uz augšu vērsts zobens, kurš caurvijās caur pakavu.
Kaujas nodrošinājuma bataljona uzšuvē ietverto elementu nozīme:
Saule - uzplaukums;
Ozollapu vainags: Ozols - spēks, izturība, ilggadība. Vainags - pilnība, bezgalība, mūžība.
Uz leju vērsts zobens - spēja aizstāvēties;
Pakavs - vēsturisks apgādes vienību simbols.
Kaujas nodrošinājuma rota ikdienas formas izšūtā uzšuve.
Kaujas nodrošinājuma rotas lauku formas, tuksnešu krāsas izšūtā uzšuve.
Kaujas nodrošinājuma bataljona rotu piedurkņu atšķirības zīmju apraksts
Pēc štata Kaujas nodrošinājuma bataljons sastāv no bataljona štāba, Apgādes un transportēšanas rotas, Tehniskā atbalsta un remonta rotas un Medicīnas rotas, kā arī plānota Apsardzes rotas izveide. Lai simbolizētu karavīra piederību attiecīgajai bataljona apakšvienībai, ir izstrādātas štāba un rotas līmeņa piedurknes atšķirības zīmes.
Kaujas nodrošinājuma bataljona štābs ikdienā nodrošina bataljona vadību un administrēšanu, kā arī plāno bataljona turpmāko attīstību. Piedurknes zīmē attēlotā atslēga, kura piestiprinot uz piedurknes ir vērsta ar atslēgas mēlīti uz priekšu, simbolizē virzību uz attīstību, veiksmi un zināšanas. Atslēga ir Latvijas Republikas galvaspilsētas Rīgas pilsētas ģerbonī esošās atslēgas izskatā (veidolā), kas uzsver bataljona štāba svarīgo lomu un pozīciju bataljona kopējā struktūrā.
Apgādes un transportēšanas rota ikdienā nodrošina transportēšanas un personāla pārvadāšanas uzdevumus, tāpēc par rotas simbolu izvēlēts stilizēts ritenis, kurš visā pasaulē bruņotajos spēkos simbolizē transportēšanu.
Tehniskā atbalsta un remonta rota ikdienā nodrošina ar visa veida tehnikas un agregātu apkopi un remontu, kā arī bojātās tehnikas evakuēšanu. Piedurknes zīmē attēlotais zobrats un atslēga simbolizē rotas pamatuzdevumu. Zobrats ir jebkura mehānisma pamatelements, bez kura, tā darbība nebūtu iespējama un simbolizē pastāvīgu darbību. Atslēga ir instruments, ar kuru darbs tiek paveikts un simbolizē rotas spēju salabot bojāto tehniku un agregātus.
Medicīnas rota ikdienā nodrošina medicīnas atbalstu un medicīnas apmācību (piem. pirmās palīdzības kursus), tās piedurknes zīmi veido militarizēts medicīnas simbols ar divām čūskām, kas apvijušās ap spārnotu zobenu, simbolizējot piederību bruņotajiem spēkiem un apliecina piederību medicīnas jomai.
Apsardzes rotas karavīri ikdienā nodrošina visa veida Ādažu militārās bāzes apsardzes funkcijas. Tās simbols, sakrustoti ieroči – stilizētas Lee Enfield Mark 1 šautenes, kas ņemtas no Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes simbolikas. Apsardzes rotas piedurknes zīme simbolizē strēlnieku (kājnieku) pāri, vienotību, atbalstu un drošību.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru