Latvieši vēstures likteņdzirnās: Rietumu brīvprātīgas armijas apbalvojumi

Kopējais lapas skatījumu skaits

trešdiena, 2011. gada 20. aprīlis

Rietumu brīvprātīgas armijas apbalvojumi

"Bermonta - Avalova krusts". Par atšķirības zīmi Rietumu brīvprātīgas armijas personālsastāvam kļuva "Bermonta - Avalova krusts", kurš tika apstiprināts ar grāfu Bermontu - Avalovu 1919. gada martā par godu ģenerālim F.A.Kelleram un bija paredzēts lai nomainītu iepriekš ieviesta baltā krusta "Kellera krusta". Melnais četrstaru krusts kurš galos partapa par divam asam škautnem, bija izvēlēts par krūšu zīmi Avalova vienībai, sākot veidot to no karagūstekņiem Zalcvedeles kara gūstekņu nometnē. Krusts simbolizēja to ka vienībai stāv priekša krusta gājiens Krievijas atbrīvošanai no boļševikiem. Krusts pārklāts ar emaliju vai laku, bieži nēsāja ar Krievijas trikolora rozeti vai Svetā Jura krusta lenti.


Rietumu brīvprātīgas armijas krusts (Bermonta- Avalova krusts). Averss.


Rietumu brīvprātīgas armijas krusts(Bermonta- Avalova krusts). Reverss.

Rietumu brīvprātīgas armijas apbalvojuma krusts. Šī zīme tika apstiprināta Vācijā veidojot Krievu brīvprātīgo korpusu 1919. gada 4. martā ar pulkveža Bermonta - Avalova pavēli Nr.24. Izgatavots Altergrābenā, Vācijā.

Apbalvojuma apraksts - Maltas krusts veidots no balta metāla, pārklāts ar matētu melnu laku vai melnu emalju. Izmērs 51mm. Tika nēsāts uz formas tērpa kreisās puses, stiprināms ar skrūvi. Krustam bija divas pakāpes un tika pielīdzināts ordenim. Militārpersonas tika apbalvotas ar krustu ar zobeniem, bet civilpersonas - bez zobeniem.

Pirmās pakāpes krusta apraksts - Maltas krusts veidots no balta metāla, pārklāts ar matētu melnu laku vai melnu emalju, ar sudraba miroņgalvu ar diviem sakrustotiem kauliem virs tā. Krustam pāri iet divi sakrustoti sudraba zobeni ar zelta rokturiem, civilpersonām bez zobeniem. Krusta reverss gluds. Krusta izmērs - 55 mm, galvaskausa augstums - 19 mm. Krusts tika valkāts uz kakla uz melnās lentas ar malu apdari, no vienas puses Krievijas trikolors (Balts - zils - sarkans), no otras puses Vācijas karoga trikolors (melns - balts - sarkans). Valkajot uz kakla - Vācu trikolora krāsas augša, tas pats ar 2. pakāpes krustu ar banti.


Rietumu brīvprātīgas armijas apbalvojuma krusts 1. pakāpe, militārpersonām. Averss.


Rietumu brīvprātīgas armijas apbalvojuma krusts 1. pakāpe, militārpersonām. Reverss.

2.Pakapes krusts bija mazāka izmēra (41 mm). Tika nēsāts uz krūts ar banti.


Rietumu brīvprātīgas armijas apbalvojuma krusts 2. pakāpe, civilpersonām. Averss.


Rietumu brīvprātīgas armijas apbalvojuma krusts 2. pakāpe, civilpersonām. Reverss.


Rietumu brīvprātīgas armijas apbalvojuma krusts 2. pakāpe, civilpersonām. Averss.

Rietumu brīvprātīgas armijas piemiņas medaļa.
Ieviesta 1920 gadā ar firstu Bermontu - Avalovu. Tika nesāta uz melni - oranžas lentas ar apmaļu apdari. Medaļas platums 25 mm. Medaļa tika izlaista divās tirāžas.


Rietumu brīvprātīgas armijas piemiņas medaļa. Izgatavota no gaišas bronzas ar slikti iespiestu attēlu (Svētais Juris). Medaļas diametrs 32 mm. Izgatavota Berlīne.


Rietumu brīvprātīgas armijas piemiņas medaļa. Izgatavota no apzeltīta kapara, Parīzē. Medaļas diametrs 32 mm.


"Dzelzs Divīzijas" medaļa.
Rietumu brīvprātīgas armijas "Dzelzs Divīzijas" medaļa. 1919. gads Izgatavota no sudraba, medaļas diametrs 33 mm.


"Dzelzs Divīzijas" medaļas averss."Dzelzs Divīzijas" medaļas reverss."Dzelzs Divīzijas" medaļas lenta.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru